Чистий прибуток ТОВ «Оператор ГТС України» впав у 2024 році в чотири рази, досягнувши 2,8 млрд грн. Про це йдеться в повідомленні компанії 9 квітня.
Подробиці
- 4 квітня Наглядова рада Українського державного оператора системи передачі електроенергії порадила загальним зборам (Міненерго) затвердити фінансові звіти.
- ТОВ звернулося до Міненерго з рекомендацією погодити спрямування до держбюджету 75% чистого прибутку, а саме 2,1 млрд грн на виплату дивідендів.
- Незважаючи на те, що призупинення транзиту природного газу суттєво вплинуло на знецінення активів компанії на кінець звітного року, ОГТС минулого року отримала майже 3 млрд грн прибутку і готова спрямувати до державного бюджету значні дивіденди, заявив генеральний директор ОГТС Дмитро Ліппа.
Контекст
Оператор ГТС зафіксував у 2023 році чистий прибуток у розмірі 11 млрд грн, з яких 5,6 млрд грн було спрямовано до державного бюджету у вигляді дивідендів.
У березні 2024 року в інтерв'ю Forbes голова правління “Нафтогазу” Олексій Чернишов зазначив, що компанія заробляє в “Газпромі” на транзиті газу менше, ніж витрачає на послуги Оператора ГТС. Він зазначив, що “Нафтогаз” отримає приблизно на 1,4 мільярда доларів менше, ніж зазначено в контракті, оскільки “Газпром” платить лише дві третини цієї суми – близько 800 мільйонів доларів із 1,2 мільярда доларів щорічно. Чернишов уточнив, що “Нафтогаз” зобов'язаний зарезервувати повну потужність української ГТС, в результаті чого компанія отримує менше, ніж платить Оператору ГТС.
19 грудня минулого року президент Володимир Зеленський під час виступу в Брюсселі заявив, що Україна не планує продовжувати угоду з “Газпромом” про транзит газу в Європу, і відкинув ідею транспортування російського газу під маркуванням азербайджанського.
Контракт на транзит російського газу закінчився 1 січня 2025 року. Київ офіційно відмовився продовжувати угоду з “Газпромом”, яка отримувала від $800 млн до $1,2 млрд щорічно.
Зупинка транзиту призвела до втрати доходів, що вплинуло на фінансовий стан OGTS. Щоб пом’якшити це, НКРЕКП з 1 січня 2025 року підвищила тарифи на транспортування газу для побутових споживачів у два-чотири рази. Раніше Дмитро Ліппа вказував, що доходи компанії впадуть на 85% через повне припинення транзиту російського газу, а підвищення тарифів не повністю компенсує ці втрати.