Посли країн «Великої сімки» (G7) закликали премʼєр-міністра України, голову Офісу президента і ще низку урядовців та парламентарів посилити боротьбу з контрафактом підакцизних товарів. Про це йдеться у листі за підписом послів G7, копія якого є у розпорядженні Forbes Ukraine.
⚡️В останні дні весни даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом F700 до кінця місяця Оформлюйте зараз за цим посиланням
Деталі
- Посли G7 закликали Україну продовжувати зусилля, спрямовані на максимізацію внутрішніх надходжень до бюджету. Вони вважають, що допомогти відновити втрачені доходи може боротьба з контрафактом.
- Українській владі радять звернути увагу на нелегальну торгівлю тютюном, алкоголем та нафтопродуктами.
- Представники «Великої сімки» у листі приводять дані щодо нелегальної торгівлі і втрат держбюджету українських аналітичних компаній Kantar Україна та CASE Ukraine.
Цитата
«Ми закликаємо Україну визначити чітку стратегію, завдання та часові рамки дій правоохоронних органів та органів державної влади для боротьби з нелегальною торгівлею в цих пріоритетних секторах. Бюро економічної безпеки України та Державні податкова та митна служби є невідʼємною частиною досягнення цієї мети», – йдеться у листі.
Контекст
Нелегальна торгівля тютюновими виробами – проблема, яка різною мірою зачіпає окремі країни. Контрабанда, ухилення від сплати податків при виробництві чи реалізації сигарет, контрафактне виробництво – різновиди нелегальної торгівлі в Україні.
Частка ринку нелегального тютюну під час війни збільшилась до рекордних 20%, а у МАФах, на розкладках та Telegram-каналах можна було знайти не лише підробки відомих брендів сигарет, а й товар, нібито призначений для магазинів duty free.
Водночас рівень нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні у першому кварталі 2024 року знизився до 19,1% проти 25,7% наприкінці 2023 року, свідчать дані Kantar Україна. На березень 2024 року обсяг тіньового ринку сигарет в Україні зменшився до 7 млрд штук. Попри це зниження річні втрати бюджету оцінюються у 24 млрд грн.
Через тіньовий ринок алкоголю у 2023 році бюджет України недоотримав 7-10 млрд грн, за даними CASE Україна. Ще 10 млрд грн за минулий рік держава втратила через нелегальну торгівлю пальним.