Українські експортери зможуть подавати документи та отримуватимуть ліцензії в електронному вигляді, Мінекономіки ухвалило відповідні зміни до порядку ліцензування експорту товарів у рамках реформи дерегуляції, повідомляє пресслужба відомства. Робота над аналогічним спрощенням процедури для імпортерів ще триває.
Експорт за шість місяців цього року становив $19,5 млрд, фізичні обсяги зросли на 35% і сягнули 71 млн т.
Ключові факти
- Уряд спростив сам процес отримання дозвільних документів, зменшуючи необхідну кількість документів для подачі на ліцензію.
- Зміни до наказу «Про порядок ліцензування експорту товарів» передбачають подання документів та отримання ліцензії в електронній формі. При цьому для підприємців залишається можливість за бажанням подавати документи у паперовому вигляді.
- Зміни до наказу містять оновлення форми заявки на видачу ліцензії, форму ліцензії, інструкції про їх заповнення та положення про порядок ліцензування.
- Для отримання ліцензій на експорт товарів з України підприємцям, що обрали електронну форму подачі документів, необхідно перейти у розділ «Зовнішньоекономічна діяльність» на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг.
- У власному електронному кабінеті на вебпорталі підприємець має подати в електронному вигляді пакет необхідних документів. Після розгляду документів у встановлені терміни, та в разі ухвалення позитивного рішення ліцензія в електронному вигляді зʼявиться в кабінеті заявника.
- Також можна подати документи в паперовій формі та отримати відповідь на електронну пошту. Для цього підприємець на етапі подання документів повинен надати адресу пошти та вказати, що хоче отримати відповідь саме таким чином.
- На час дії воєнного стану видача ліцензій на експорт та імпорт товарів відбувається безоплатно. Отже, лист-звернення щодо оформлення ліцензії не потребує додання гарантії сплати державного збору за її видачу і завантаження пакета документів.
Контекст
Підприємці можуть стикнутися приблизно з 1000 інструментів регуляції своєї діяльності – 528 дозволів, 224 ліцензії, 157 погоджень, 145 висновків, 121 свідоцтво, 55 декларацій, 42 повідомлення та 23 посвідчення. А ще – кілька тисяч ДБНів, які регулюють будівництво, та СанПІНів, санітарних правил. За такої кількості інструментів регулювання створювати й вести власний бізнес непросто.
13 січня 2023 року уряд створив Міжвідомчу робочу групу з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності. До неї увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби.