Пекін наказав китайським авіакомпаніям утримуватися від подальших поставок літаків Boeing Co. в рамках триваючого торговельного конфлікту, внаслідок якого президент США Дональд Трамп запровадив мита на китайський імпорт до 145%, повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела, знайомі з ситуацією. Після заяви Китаю акції американського аерокосмічного виробника впали на 4,6% на преринкових торгах.
Китай визнано одним із найбільших світових ринків продажу літаків.
Ключові факти
- Крім того, за даними джерел, Пекін попросив китайські перевізники припинити всі придбання авіаційного обладнання та компонентів у американських компаній.
- Ця директива була прийнята після оголошення Китаєм мит у відповідь у 125% на американську продукцію на вихідних, зазначили джерела. Ці тарифи більш ніж подвоїли б витрати на виготовлені в США літаки та запчастини, що зробило б фінансово невиправданим для китайських авіакомпаній приймати літаки Boeing.
- Уряд Китаю вивчає варіанти допомоги авіакомпаніям, які орендують літаки Boeing і стикаються зі збільшенням витрат, повідомили джерела.
- Акції американського аерокосмічного виробника впали на 4,6% на премаркеті через новини про рішення Китаю. З початку року і станом на 14 квітня акції Boeing знизилися на 10%.
- Загострення конфлікту між двома найбільшими економіками застало Boeing зненацька. Згідно з даними Aviation Flights Group, близько 10 літаків Boeing 737 Max приєднаються до китайських флотів, у тому числі по два для China Southern Airlines, Air China і Xiamen Airlines.
- Згідно з веб-сайтом компанії, деякі з цих літаків наразі розміщені поблизу виробничих потужностей Boeing у Сіетлі, а інші – у центрі в Чжоушані, східний Китай.
- Деякі джерела припускають, що документація на поставку та оплату деяких літаків могла бути завершена до введення взаємних мит Китаєм, які набули чинності 12 квітня.
- Boeing досі володіє значною кількістю готових літаків, призначених для китайських авіакомпаній. Американська компанія попередила, що подальше загострення торговельного конфлікту може також порушити ланцюги поставок, які вже були значно напружені через пандемію і тільки починають демонструвати ознаки відновлення.
Контекст
Прогнозується, що Китай забезпечить 20% світового попиту на літаки в наступні два десятиліття, а в 2018 році майже чверть виробництва Boeing була спрямована туди. Однак американський виробник літаків не розголошував про будь-які значні замовлення з Китаю в останні роки через триваючу напруженість у торгівлі та внутрішні проблеми в компанії.
Торговельні суперечки під час адміністрацій Байдена і Трампа також призвели до переміщення китайських замовлень у бік європейської Airbus SE. Крім того, у 2024 році Boeing зіткнувся з проблемою якості, коли торік у січні під час польоту дверна заглушка від’єдналася.
Це протистояння підкреслює, що Китай продовжує покладатися на іноземних постачальників пасажирських літаків, щоб задовольнити потреби свого населення в авіаперельотах. Хоча Airbus є основним постачальником, а китайські авіакомпанії залежать від Comac C919 вітчизняного виробництва для своїх вимог до вузькофюзеляжних літаків, вони все ще експлуатують сотні літаків Boeing, які потребують технічного обслуговування, ремонту та заміни.
11 квітня Китай оголосив, що з 12 квітня запровадить 125% мито на всі американські товари, що стало останньою ескалацією. Враховуючи 20% мита, запроваджені на початку цього року через участь Китаю в торгівлі фентанілом, загальна ставка мита США для Китаю зараз становить 145%.