Переговори за участю представників України та Сполучених Штатів щодо доступу до американських мінеральних ресурсів проходили в напруженій та «антагоністичній» обстановці, що суттєво перешкоджало досягненню домовленостей, повідомляє Reuters 11 квітня з посиланням на джерело, обізнане з ситуацією, і речника Міністерства фінансів США.
Подробиці
- Джерело вказало, що переговори характеризувалися «антагоністичною» атмосферою, що робить суттєвий прогрес малоймовірним на даному етапі. Основним джерелом напруги стала нещодавно переглянута пропозиція адміністрації Трампа, яка виявилася більш «амбітною» та «вимогливішою» порівняно з попередницею.
- Відповідно до останнього проекту угоди, США отримають преференційний доступ до українських родовищ корисних копалин, а всі доходи від видобутку – державних чи приватних підприємств – будуть розподілені до спільного інвестиційного фонду.
- Тим не менш, угода не містить положень про гарантії безпеки Україні, що залишається ключовим пріоритетом для української делегації.
- Джерело також звернуло увагу на «несподіваний пункт» у документі – положення про те, що Корпорація фінансування розвитку США (DFC) має взяти під контроль газопровід російського «Газпрому», що йде через Україну до Європи.
- Представник Міністерства фінансів США охарактеризував дискусії як «технічні». За даними джерела, Україна залучила юридичну фірму Hogan Lovells для консультаційної підтримки щодо угоди.
Контекст
24 березня Дональд Трамп висловив оптимізм щодо швидкого завершення угоди між Україною та США щодо видобутку корисних копалин. Через два дні міністр фінансів США Скотт Бессант оголосив, що Україна отримала проект розширеної угоди, спрямованої на посилення співпраці в різних секторах.
Активізувалися зусилля щодо створення спільного інвестиційного фонду, який називають «угодою про надра». На відміну від попередніх угод, які носили переважно декларативний характер, новий документ матиме юридичну вагу та потребуватиме погодження у Верховній Раді. Детальніше про переговори та основні коригування для України можна дізнатися за наданим посиланням.
28 березня перший віце-прем'єр-міністр, міністр економіки Юлія Свириденко підтвердила, що уряд отримав проект угоди від США і зараз його розглядає. Вона підкреслила, що громадські обговорення можуть ускладнити переговорний процес.
1 квітня міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив про початок консультацій з американською стороною щодо оновленої версії угоди.
3 квітня Скотт Бессент повідомив, що українська делегація прибуде до Сполучених Штатів наприкінці або на початку наступного тижня для обговорення деталей угоди про надра.
8 квітня Андрій Сибіга зазначив, що Україна вже сформувала свою позицію та виробила бачення змісту майбутньої угоди.
Того ж дня, 8 квітня, Кабінет міністрів виділив 113 млн грн з резервного фонду держбюджету на консультаційні послуги з підготовки проекту угоди з США у сфері корисних копалин. З них 59 млн грн піде Міністерству економіки, а 54 млн грн призначено Міністерству юстиції. Уряд доручив обом міністерствам до 15 квітня залучити фахових консультантів.