Болгарія звернулася до Європейської комісії з проханням призупинити імпорт українських яєць. Влада країни таким чином пішла назустріч фермерам, які погрожують банкрутством місцевих фабрик через неможливість конкурувати з быльш дешевою продукцією з України.
Про це пише BTA. Ініціативу озвучив міністр сільського господарства та продовольства Болгарії Георгій Тахов на засіданні Ради ЄС із сільського господарства та рибальства у Брюсселі.
Він відкрито назвав проблемою низькі ціни на українські яйця. За словами Тахова, через різницю в ціні з болгарською продукцією в першій половині 2024 року в країну ввезли 2618 тонн яєць з України , а це вп’ятеро більше, ніж за аналогічний період 2023 року.
Фермери у Болгарії скаржилися, що не справляються із конкуренцією у вигляді української продукції. Тахов заявив, що влада країни згодна з претензіями фермерів і бачити загрозу “дисбалансів на внутрішньому ринку”.
При цьому слід зважати на те, що ЄС ще в липні повернув мита на ключові продукти українського імпорту, у тому числі й яйця. У дію запроваджено механізм “екстреного гальмування”, адже експорт яєць із України до ЄС на той момент перевищив встановлені квоти.
Тахов підкреслив, що введення мит нібито не змогло врегулювати ситуацію. Тому болгарський міністр вважає, що без активного втручання Європейської комісії та запровадження жорсткіших заходів “ситуація може значно погіршитися”.
За його словами, Болгарія підтримує Україну в її боротьбі за незалежність, але не може дозволити, щоб це призвело до “банкрутства місцевих фермерів та птахофабрик”. “Ми виступаємо за жорстку підтримку народу України, але це не повинно коштувати банкрутством та порушенням прав наших фермерів”, – заявив Тахов.
Нагадаємо, ЄС погодився про скасувати всі тарифи та квоти на імпорт українських продуктів харчування ще в червні 2022 року, що окрім іншого повністю відповідає Угоді про зону вільної торгівлі з Україною. Проте вже за кілька місяців фермери Польщі, Угорщини, Словаччини та інших сусідніх країн поскаржилися, що надлишок українського імпорту нібито витісняє їх із ринку.
Після цього ці країни в односторонньому порядку наклали ембарго на багато товарів, дозволивши їх ввезення тільки для подальшого транзиту, що є порушенням законодавства ЄС. Незважаючи на це, країни-члени ЄС на початку 2024 року продовжили режим вільної торгівлі для України до 2025 року.
Але при цьому вони запровадили обмеження – щоб заспокоїти фермерів. Так, у разі, якщо обсяг продукції, що ввозиться, перевищить середній показник у 2022 та 2023 роках, блок має право вводити мита на такі українські продукти.
птах;
яйця;
цукор;
овес;
кукурудзу;
мед;
крупи (ядра зернових).
Щодо цих товарів ЄС може використати згаданий механізм “екстреного гальмування”, який передбачає автоматичне повернення мит. Захід застосовується, як тільки обсяги експорту продукції досягають середньорічного обсягу, зафіксованого з 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року.