Заступник Міністра розвитку громад та територій України Наталія Козловська взяла участь у презентації дослідження «Муніципальний житловий фонд України: виклики та можливості». Це дослідження розроблено Housing Institute за сприяння Агентства ООН у справах біженців (UNHCR Україна) та Норвезької ради у справах біженців (NRC).
Захід відвідали посадовці, представники місцевого самоврядування з усієї України, профільних асоціацій, громадських організацій та міжнародні співробітники.
Дослідження, яке включало фокус-групи з 13 громад, окреслює тенденції житлової кризи в Україні, враховуючи демографічні впливи, стратегії приватизації та необхідність перегляду застарілої системи житлової політики за допомогою нової законодавчої бази. Він також проливає світло на перешкоди, з якими стикаються органи місцевого самоврядування у вирішенні житлових проблем.
«Реформування житлової політики наразі є одним із наших важливих пріоритетів. Це частина програми «Український фонд». Йдеться не лише про законодавчі зміни – це відображає наше зобов’язання перед населенням. Ми прагнемо, щоб кожен українець ефективно, доступно та прозоро вирішував свої житлові питання. В першу чергу ми зосереджуємося на розробці закону, який закріплює основи житлової політики. Наразі він офіційно зареєстрований у Верховній Раді. Рада. Цей закон є інноваційним і визначає основні принципи забезпечення права на житло для громадян України, враховуючи кращі європейські практики. Реформа житлової політики також передбачає перегляд закону про Соціальний житловий фонд, внесення змін до стратегії ЖКГ, створення нового інформаційного продукту. який замінить чинний житловий кодекс, зробивши його більш узгодженим і прозорим. Висловлюю подяку нашим партнерам за проведення представленого сьогодні дослідження. Це, безсумнівно, допоможе нам ретельно оцінити всі потенційні виклики та отримати уявлення про те, на чому ми маємо зосередитися в процесі реформ», – зазначила Наталія Козловська.
Результати дослідження свідчать про те, що існуюча пропозиція соціального житла є недостатньою для задоволення потреб громадян.
Згідно з останньою інформацією Інституту житлового будівництва, зібраною в травні 2024 року, національний інвентар соціального житла складається з 924 одиниць, з яких 825 вважаються придатними для проживання. Це ж дослідження показало, що лише 11% громад в Україні взагалі мають соціальне житло.
Водночас дані Держстату за 2021 рік свідчать, що приблизно кожен третій українець нині опинився в ситуації, яка дає право на державну допомогу на покращення житлових умов. Ця статистика значно погіршилася через повномасштабне російське вторгнення.
Як повідомляв ProfiDOM.com.ua, обговорення з представниками громади показало, що найактуальнішими перешкодами для розвитку житлового сектора та ефективного управління ним є:
– відсутність належного фінансування, що є першочерговою проблемою 83,9% громад;
– бюрократичні перешкоди, які вважають серйозною проблемою 26,6% громад;
– правові перешкоди, визнані значною проблемою 36,5% громад.
Наталія Козловська наголосила, що результати дослідження підкреслюють нагальну необхідність реформування житлово-комунального господарства та запевнила, що зусилля у цій сфері будуть продовжуватися.