Рада директорів Міжнародного валютного фонду (МВФ) дала дозвіл на сьому оцінку програми розширеного фінансування (EFF) і санкціонувала восьмий транш для України в розмірі 400 мільйонів доларів. Про це 28 березня заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Ключові факти
- “З цим траншем допомога МВФ Державному бюджету України під час конфлікту в рамках цієї програми перевищить $10 млрд”, – зазначив Шмигаль у своєму Telegram-каналі.
- Згідно з прес-релізом МВФ, Україна виконала більшість структурних показників. Президент ратифікував закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби, що було важливою умовою для завершення перегляду програми (попередня дія). Орієнтир щодо ухвалення закону про створення Вищого адміністративного суду було виконано із деякими затримками, наголошують у Фонді.
- Оновлений Меморандум про економічну та фінансову політику запроваджує чотири нові структурні орієнтири: проведення незалежного аудиту НКЦПФР, переоцінка процедур відбору та призначення членів наглядових рад державних підприємств, формування плану впровадження оновленої ІТ-стратегії у співпраці з Міністерством фінансів, митницею та податковими органами та прийняття галузевих стратегій управління державними інвестиціями.
- Завершення цих контрольних показників заплановано на кінець червня – грудень цього року.
- «Поступові досягнення, що тривають, мають важливе значення в антикорупційних реформах і реформах державного управління», – цитує заяву директора-розпорядника МВФ Крісталіни Георгієвої. Вона також наголосила на необхідності призначення нового голови Бюро економічної безпеки, завершення аудиту Національного антикорупційного бюро та посилення бази для протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.
Контекст
Місія МВФ здійснила тижневий візит до Києва та Варшави, починаючи з 20 лютого 2025 року. Угоду на рівні персоналу (SLA) щодо 7-го перегляду EFF було завершено 28 лютого.
Фонд і Україна досягли консенсусу щодо програми EFF із доступом до фінансування на загальну суму $15,4 млрд 31 березня 2023 року. Ця домовленість передбачає виплати на основі результатів щоквартальних оцінок.
На сьогодні Україна отримала сім траншів на суму $9,8 млрд, останній – $1,1 млрд у грудні 2024 року. Після отримання восьмого траншу загальний обсяг отриманого фінансування перевищить поріг у $10 млрд.
На прохання України МВФ відкоригував очікувані виплати EFF, щоб краще відповідати поточним вимогам платіжного балансу країни. Графік перегляду залишається незмінним – чотири квартальні оцінки, але фінансування було скорочено після 8-го та 9-го переглядів, тоді як для 10-го та 11-го очікуються більші транші.
Фінансування МВФ на цей рік скорочено з $2,7 млрд до $2,3 млрд. “Загальний обсяг програми залишається незмінним”, – наголосили у Фонді.
У 2024 році Україна отримала від МВФ за Програмою 5,3 млрд доларів і повернула 3,2 млрд доларів на погашення та обслуговування кредитного портфеля. Цього року витрати на погашення та обслуговування прогнозуються на рівні $3 млрд, з яких $1,1 млрд вже погашені, згідно з підрахунками Forbes Україна.