Відсьогодні, 1 квітня, у водоймах України введено заборону на вилов риби та інших водних організмів у період нересту. Ця заборона діятиме до визначеної дати її закінчення (загалом до 30 травня для річок та їх приток і до 19 червня для водосховищ, озер і заток). У цей період дозволяється ловити рибу лише на 1-2 гачки або спінінгом і виключно за межами відведених місць нересту. Штраф за невиконання відносно невеликий і сягає до 680 грн для фізичних осіб. Однак, окрім штрафу, потрібно буде ще й компенсувати кожну виловлену рибу, розмір такої плати становить 5 тис. грн за екземпляр.
Ця заборона поширюється на більшість рибогосподарських водойм, повідомляє Міністерство аграрної політики України. Риболовля в цей період дозволяється тільки:
з берега поза межами нерестовищ (переліки зон, у яких заборонено рибальство, містяться в наказах відповідних територіальних управлінь Держрибагентства);
зі снастями, які мають не більше двох гачків на рибалку;
використання спінінга з однією штучною приманкою.
Крім того, з метою забезпечення сприятливих умов для нересту у цих водоймах обмежено рух усіх транспортних засобів та моторних суден, крім тих, які використовуються органами рибоохорони та іншими уповноваженими особами. Також заборонено комерційне рибальство та підводне полювання.
Тривалість заборони на нерест може відрізнятися в залежності від регіону та конкретних водойм. Точні відомості містяться в додатку 3 Правил любительського рибальства.
Невиконання цих норм може призвести до адміністративних штрафів або навіть до кримінальної відповідальності разом із зобов’язанням відшкодувати збитки, завдані рибному господарству. Відповідно до Кодексу України:
за порушення правил рибальства передбачено накладення штрафу від 2 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що прирівнюється до 34 гривень і 170 гривень;
за істотне порушення правил передбачено накладення штрафу від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь лову у розмірі 340 та 680 гривень відповідно;
На посадових осіб, винних у грубих порушеннях, загрожує штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь вчинення правопорушення у розмірі 510 та 11 560 гривень відповідно.
Крім того, крім штрафу, стягується плата за кожну спійману рибу. Йдеться про відшкодування шкоди, заподіяної водним біоресурсам, і ці суми значно перевищують штрафи. Розміри зборів визначено постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2023 року № 1042. Так, до компенсаційних зборів за різні види риби входять:
сом – 5117 грн за 1 рибину;
судак – 3587 грн.;
короп – 3706 грн.;
окунь – 3162 грн.;
білий амур та товстолобик – 3638 грн.;
лящ, синець, карась товстолобик – 1581 грн.
Також важливо зазначити, що до 30 червня діє заборона на вилов раків, за яку стягується плата у розмірі 3332 грн за кожну виловлену раку. Після цього періоду рибалкам дозволять виловлювати не більше 30 раків на день.
«Нерест є вирішальним етапом у відтворенні рибних популяцій, і від його успішності залежить зростання та майбутня чисельність водних біоресурсів. Тому я закликаю рибалок обережно підходити до нересту риби та дотримуватись запроваджених обмежень», – зазначив голова Держрибагентства Владислав Невеселий.