Держсекретар США Марко Рубіо 4 квітня під час прес-брифінгу за підсумками зустрічі міністрів країн НАТО заявив, що Росія має прийняти рішення протягом тижнів, а не місяців, щодо своєї готовності завершити масштабний конфлікт в Україні. Він попередив, що Конгрес вже розпочав роботу над законопроектом, спрямованим на посилення санкцій.
Ключові факти
- Рубіо підкреслив, що президент США Дональд Трамп прагне завершити війну якомога швидше, і це може бути досягнуто на умовах, прийнятних для обох сторін.
- “Зараз ми працюємо над тим, щоб визначити ці умови, і незабаром ми визначимо через тижні, а не місяці, чи готова Росія до миру. Якщо це так, ми повинні просувати нашу пропозицію”, – зазначив він.
- Рубіо зауважив, що якщо українці продемонстрували готовність припинити бойові дії та прокласти шлях до діалогу, то “скоро, а не через півроку, Москві та президенту Росії Володимиру Путіну потрібно буде переконатися, чи готові вони до миру чи ні”. Він підкреслив, що США орієнтуються «не просто на слова, а на дії РФ».
- Він попередив, що ніхто не буде вести переговори “заради простого діалогу”.
- “Ми не будемо затягувати це на невизначений термін. У нас є конкретні часові рамки, в які ми хочемо визначити, чи готові вони до миру, і цей час наближається. Конгрес вже почав роботу над проектом посилення санкцій, і тиск з боку Капітолію буде посилюватися”, – заявив він.
- Він зазначив, що спочатку було вкрай важливо «просто почати діалог, оскільки ми давно не спілкувалися», але тепер США очікують певного прогресу в дискусіях. Рубіо додав, що «зберігає надію» щодо завершення війни в Україні.
- “Якщо ви щиро зацікавлені в мирі, ви припиняєте вогонь і пропонуєте умови, за яких ви бажаєте вирішити конфлікт. Ці умови мають бути розумними. Якщо ви не зацікавлені в мирі, тоді ви зволікаєте і надаєте виправдання”, – зауважив Рубіо. «Ми не будемо розглядати це нескінченно; Трамп не буде брати участь у нескінченних дискусіях».
Контекст
27 березня Володимир Путін запропонував створити в Україні «тимчасову адміністрацію» для організації нових виборів і сприяння укладенню важливих домовленостей для завершення війни.
30 березня Дональд Трамп висловив своє обурення Путіну, заявивши, що він «дуже розлючений» у зв’язку з відновленням скепсису російського лідера щодо легітимності президента України Володимира Зеленського. Трамп підкреслив, що такі коментарі Путіна означають “рух у неправильному напрямку”. Водночас він висловив сподівання, що Путін виконає свої зобов’язання за домовленостями щодо припинення конфлікту в Україні.
2 квітня повідомлялося, що сенатори США розробили законопроект, який пропонує 500% мита для покупців російської нафти, газу та урану, щоб змусити Росію до миру.