Property Times разом з експертами вивчав основнi тенденцiї в сегментах офiсної нерухомостi: фактори, якi впливають на попит, нова пропозицiя й прогнози на 2025 р.
За прогнозами аналiтикiв, якi озвучувалися на початку року, до кiнця 2024 р. в Києвi планувалося введення в експлуатацiю приблизно 51 тис. кв. м офiсних примiщень у межах чотирьох офiсних проєктiв, але очiкування не виправдалися.
“Через вiйну на ринку офiсної нерухомостi заявлена невелика кiлькiсть нових проєктiв, а нова пропозицiя в основному складається iз завершення довоєнних проєктiв. В Києвi у 2024 р. було вiдкрито три новi бiзнес-центри: Heritage площею 13,3 тис. кв. м та Twelve на 16 тис. кв. м, а також БЦ White Lines на 10 тис. кв. м”, – коментує Вiталiй Бойко, CEO компанiї NAI Ukraine.
Iнвесторiв вiдлякує високий рiвень вакантностi (25%) на ринку i попит, що нижчий за довоєнний час. Це притаманно великим мiстам i за межами України, де немає вiйни, i є наслiдком всесвiтньої коронокризи, яка примусово впровадила вiддалений режим роботи, який зберiгся в рiзнiй пропорцiї в бiльшостi компанiй-орендарiв офiсних площ, повiдомляє Property Times.
“Обсяг нових площ, якi вийшли на ринок Львова протягом року, становить близько 12 тис. кв. м, що на 75% менше, нiж у 2023 р.”, – наводять данi аналiтики CBRE Ukraine.
За словами Вiталiя Бойка, ринок офiсiв Києва демонструє збiльшення попиту у 2024 р., що виражається в зростаннi обсягу орендованих площ. Але попри все, попит все ж залишається нижчим за довоєнний рiвень, а серед великих угод переважають контракти на переукладання або змiну офiсних примiщень через їх економiчну ефективнiсть.
“Попри вiйну загальнi тенденцiї довоєнного часу залишаються без змiн вiдносно портрету орендаря офiсних примiщень. Попит на офiси зрiс у центральних та захiдних областях через релокацiю бiзнесу та населення. Основними орендарями залишаються такi напрямки, як IТ-сектор, ритейл-оператори, FMCG, фiнансовий сектор, маркетинг, fintech, медiа, логiстика, агрокомпанii. Серед бiльшостi компанiй, якi звертаються за пошуком примiщень, спостерiгається тренд на зменшення площ, на що вплинуло скорочення фiзичної присутностi спiвробiтникiв в офiсi. В середньому найбiльша цiкавiсть приходиться на примiщення вiд 200 до 550 кв. м”, – коментує Вiталiй Бойко.
Аналiтики CBRE Ukraine зазначають, що у Львовi традицiйно основним драйвером розвитку ринку офiсної нерухомостi залишався IТ-сектор, на долю якого припадала левова частка в структурi валового поглинання. Проте, починаючи з 2022 р., попит вiд компанiй IТ сфери продемонстрував значне падiння спочатку у зв’язку iз переходом на гiбридний формат роботи через пандемiю, а згодом з початком повномасштабної вiйни. В той самий час орендарi почали переглядали свої потреби в офiсному просторi у бiк його скорочення, що в результатi спричинило тиск на локальний ринок.
Як стало вiдомо ProfiDOM.com.ua, у 2024 р. у структурi орендних угод у Львовi за розмiром переважали невеликi угоди площею 100-300 кв. м, що є найбiльш популярним форматом для оренди серед малого та середнього бiзнесу.
Очiкування виведення нових офiсних площ на ринок Києва у 2025 р. залежатиме вiд багатьох факторiв, але в першу чергу вiд безпекової та економiчної ситуацiї. Наразi в Києвi поставленi на вимушену паузу не тiльки новi проєкти, але й тi, якi працювали до початку повномасштабної вiйни. БЦ 101 Tower досi не вiдновився пiсля ракетного обстрiлу, який стався у жовтнi 2022 р. БЦ Luwr через свою локацiю вчергове зазнав пошкоджень вiд ракетного удару, який агресор нанiс вранцi 20 грудня. Тодi ж постраждали ще два великих бiзнес-центри: “Торонто-Київ” та Grand. Тож прогнозувати збiльшення нової пропозицiї в таких умовах вкрай важко.
Щодо розширення нової пропозицiї у Львовi аналiтики CBRE Ukraine дають стриманi прогнози: “Девелоперська активнiсть в офiсному сегментi значно сповiльнилася, однак тi об’єкти, якi до початку повномасштабного вторгнення вже були на завершальних стадiях, продовжують будуватись. Згiдно з заявами девелоперiв очiкується, що у 2025 р. на ринок Львова планується до введення в експлуатацiю близько 47 тис. кв. м офiсних площ, проте майбутня пропозицiя у сегментi залишатиметься обмеженою до моменту вiдновлення ринку, оскiльки новi масштабнi девелоперськi проєкти будуть розглядатися лише пiсля заповнення iснуючих вакантних площ, що на сьогоднi складають близько 34% ринку”.