Європейський союз обговорює перехід від українського мирного саміту наступного місяця до можливої зустрічі в Саудівській Аравії восени за участю Росії, пише Bloomberg. Мирний саміт заплановано на 15-16 червня у Швейцарії.
Китай та низка інших країн так званого Глобального Півдня наполягають на участі Росії у мирному процесі. Україна та її союзники виступали проти взаємодії з Москвою доти, доки не буде широко узгоджено набір принципів, які визначатимуть будь-яке майбутнє мирне врегулювання.
Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.
Ключові факти
- У понеділок, 27 травня, міністри закордонних справ ЄС обговорять, як отримати результат від українського мирного саміту, що відбудеться 15-16 червня у Швейцарії.
- Президент США Джо Байден планує пропустити зустріч для збору коштів у Голлівуді. Президент України Володимир Зеленський закликав лідерів долучитися до Мирного саміту, але Москва активно намагається підірвати участь ключових держав.
- За даними джерел, Бразилія та Індія висувають ідею направити чиновників нижчого рівня, від Китаю може бути присутнім тільки високопоставлений державний службовець.
- За словами офіційних осіб, для ЄС важливим питанням є те, як перейти від конференції наступного місяця до можливої зустрічі в Саудівській Аравії восени вже за участю Росії.
Контекст
Швейцарія погодилася організувати конференцію, коли президент Володимир Зеленський відвідав країну у січні. Близько 70 країн візьмуть участь у саміті на тому чи іншому рівні, включаючи таких лідерів, як премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо та канцлер Німеччини Олаф Шольц, а премʼєр-міністр Японії Фуміо Кісіда, ймовірно, також візьме участь.
Проте відсутність Китаю, найімовірніше, розчарує Зеленського. Пекін довгий час вважався ключовою фігурою в цьому процесі, враховуючи його тісні відносини з Москвою, але досі він пропускав більшість зустрічей, що передували саміту.
Дипломати, які організують саміт у Швейцарії, зосередилися на вузькому наборі цілей, таких як ядерна безпека та обмін полоненими, у прагненні розширити участь. Ці пункти не відповідають українській Формулі миру, яка закликає до виведення російських військ, а також майбутніх гарантій безпеки.
Раніше президент РФ Володимир Путін висловлював готовність закінчити війну, але «тільки на своїх умовах». «Мир настане, коли ми досягнемо наших цілей, – сказав він у грудні 2023-го. – Це означає денацифікацію, демілітаризацію України та її нейтральний статус».
Наразі Росія підштовхує країни Азії, Африки та Південної Америки триматися подалі від конференції у Швейцарії. Згідно з дипломатичною запискою, з якою ознайомився Bloomberg, президент Володимир Путін, міністр закордонних справ Сергій Лавров та інші офіційні особи зустрілися та зателефонували колегам з десятків країн, зокрема, Індії, з очевидною метою перешкодити участі у швейцарській конференції.