ПІІ в Україну скоротилися на чверть до $3,33 млрд

У 2024 році прямі іноземні інвестиції в Україну впали на $1,16 млрд порівняно з 2023 роком і склали $3,33 млрд. Про це 3 квітня повідомив голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев з посиланням на дані НБУ.

Подробиці

  • Він зазначив, що переважну частину цих інвестицій — 71,6% — становлять реінвестовані доходи, які іноземні інвестори накопичили в Україні. Ця цифра становить 2,38 мільярда доларів, що на 30% менше, ніж у попередньому році.
  • Гетманцев пояснив це зниження послабленням валютних обмежень, запроваджених Національним банком у другій половині минулого року, зокрема щодо транскордонних переказів та репатріації дивідендів.
  • Він спостерігав значне скорочення обсягів боргових інструментів, що пов'язано зі зменшенням зобов'язань перед іноземними інвесторами, особливо з боку афілійованих компаній, насамперед за торговими кредитами.
  • Таким чином, загальний обсяг накопичених прямих іноземних інвестицій за останній рік зменшився на 0,7%, або на 0,38 млрд доларів, і склав 54,57 млрд доларів. Це на 17% менше порівняно з 2021 роком, останнім роком перед початком повномасштабної війни, коли ця цифра становила 65,75 мільярда доларів.
  • Гетманцев підкреслив, що рівень накопичених інвестицій на душу населення в Україні залишається значно низьким порівняно з країнами Центральної та Східної Європи. Як приклад він навів Польщу, населення якої було приблизно таким же, як і довоєнна Україна. У Польщі загальний обсяг накопичених інвестицій у 2023 році становив $335,5 млрд, що в шість разів більше, ніж в Україні.

Контекст

У 2024 році Національний банк України послабив валютні обмеження, що вплинуло на прямі іноземні інвестиції (ПІІ). З травня українським компаніям дозволено виплачувати іноземним інвесторам за кордоном дивіденди з прибутку, отриманого після 1 січня 2024 року, але обмежуючись 1 млн євро на місяць. Виплати, пов’язані з минулими роками, залишаються забороненими.

Обмеження на вихідні перекази за договорами лізингу та оренди також були зняті, що дозволяє підприємствам здійснювати ці перекази незалежно від дати договору чи предмету.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *