21 лютого Державний департамент США повідомив, що Сполучені Штати висувають до ООН власний проект резолюції до третьої річниці вторгнення Росії в Україну. Раніше Україна та її європейські партнери запропонували власний текст, який мали намір представити на Генасамблеї 24 лютого.
Зареєструватися
Ключові факти
- У Державному департаменті США наголосили, що президент Дональд Трамп відданий вирішенню російсько-українського конфлікту та пошуку рішення, яке забезпечить міцний мир, а не просто тимчасове припинення вогню.
- «Сполучені Штати представили просту, історичну резолюцію в ООН, яку ми закликаємо підтримати всі країни-члени, щоб прокласти шлях до миру», — йдеться в релізі департаменту.
- Було підкреслено, що резолюція узгоджується з переконанням президента Трампа про те, що ООН має повернутися до своєї фундаментальної місії, як зазначено в Статуті ООН, підтримувати міжнародний мир і безпеку, в тому числі шляхом мирного вирішення конфліктів.
- «Ми твердо віримо, що настав час взяти на себе зобов’язання припинити війну. Це наша можливість створити справжній імпульс для миру. Ми закликаємо всі країни-члени ООН об’єднатися зі Сполученими Штатами в цій важливій місії», – йдеться в заяві Держдепу.
- У короткій версії резолюції США з трьох абзаців, з якою ознайомилося Reuters, висловлюються співчуття у зв’язку з загибеллю людей у «російсько-українському конфлікті» та підтверджується, що «основна функція ООН полягає в підтримці міжнародного миру та безпеки та забезпеченні мирного вирішення суперечок».
- Документ також «закликає до швидкого вирішення конфлікту та рішуче виступає за встановлення міцного миру між Україною та Росією». Росія запропонувала поправку до цього рядка, яку агентство вивчило, і тепер у ній зазначено: «закликає до швидкого вирішення конфлікту, включаючи усунення його глибинних причин, і далі закликає до тривалого миру між Україною та Росією».
- Василь Небензя, посол Росії в ООН, назвав проект США «позитивним кроком». Російський дипломат, який побажав залишитися невідомим, зазначив, що якщо російська поправка буде прийнята Генасамблеєю, Москва підтримає резолюцію США. Небензя зазначив, що США поінформували його про проект до його розповсюдження Генеральній асамблеї, що складається з 193 членів.
- Генеральна Асамблея збирається 24 лютого, щоб проголосувати за пропозицію, підготовлену Україною та Європейським Союзом, яка виступає за деескалацію, негайне припинення бойових дій і мирне вирішення відповідно до Статуту ООН і міжнародного права.
- За словами дипломатів, 21 лютого мали зібратися посли ЄС в ООН, щоб обговорити дії США.
Контекст
Протягом останнього місяця Україна та ЄС вели переговори з державами-членами ООН. Хоча резолюції Генеральної Асамблеї не є юридично обов’язковими, вони мають значну політичну вагу, відображаючи міжнародну точку зору на конфлікт. Жодна країна не має права вето в асамблеї.
У документі України та ЄС, з яким ознайомилося Reuters, «підтверджується нагальна необхідність завершити війну цього року та активізувати дипломатичні зусилля для пом’якшення ризиків подальшої ескалації та досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні».
У тексті підкреслюється важливість виконання попередніх резолюцій ООН, які вимагають від Росії вивести свої війська з визнаної території України, а також закликає Москву припинити військові дії.
У перший рік Генеральна Асамблея ухвалила шість резолюцій щодо конфлікту, засуджуючи Москву та наполягаючи на тому, щоб Росія вивела всі свої війська.