14 квітня Міжнародний валютний фонд заявив, що ескалація геополітичної напруженості може негативно вплинути на фондові ринки, збільшити вартість державних запозичень і створити ризики для фінансової стабільності. Глобальна геополітична невизначеність, у тому числі торговельні суперечки, можуть спровокувати значну корекцію вартості акцій.
Основні моменти
- Такі події, як військові дії, дипломатичні конфлікти чи терористичні акти, можуть порушити міжнародну торгівлю та інвестиції. Цей збій може призвести до зниження вартості активів, негативно вплинути на фінансові установи та обмежити кредитування в приватному секторі, що зрештою завдасть шкоди економічній діяльності та загрожуватиме фінансовій стабільності, застерігає МВФ.
- Фонд вказує, що ціни на акції зазвичай суттєво падають під час значних геополітичних ризиків. Серед різних видів основних геополітичних ризиків міжнародні військові протистояння серйозно впливають на акції ринків, що розвиваються, ймовірно, через більш глибокі економічні потрясіння, які вони спричиняють порівняно з іншими подіями.
- Підвищена невизначеність є основним каналом для коливань цін на активи. Геополітичні події часто підвищують макроекономічну невизначеність на кілька місяців, зауважує фонд.
- Різке зниження цін на активи може чинити тиск як на банківські, так і на небанківські фінансові установи, потенційно призводячи до хвильових ефектів у ширшій фінансовій системі та реальній економіці.
- Хоча може здатися, що світова економіка та фінансові ринки часто стикаються з непередбачуваними та навіть безпрецедентними явищами, фінансовий сектор та його опікуни все ще можуть вжити значних заходів для захисту фінансової стабільності.
- Фінансові установи та їхні регулятори повинні інвестувати відповідні ресурси для виявлення, оцінки та управління геополітичними ризиками.
- Крім того, фінансові установи повинні підтримувати достатній капітал і ліквідність, щоб протистояти можливим втратам, спричиненим геополітичними ризиками. МВФ зазначив, що міжнародні резерви можуть посилити захист від таких шоків.
- МВФ також підкреслив, що економічна невизначеність посилює так звані ринкові ризики — ймовірність екстремальних, непередбачених втрат в інвестиційному портфелі, що, отже, підвищує ризик краху фондового ринку.
- У своєму блозі МВФ проаналізував наслідки тарифної політики США та Китаю з 2018 по 2024 роки, зазначивши, що значні оголошення призвели до падіння акцій в обох країнах.
Фон
МВФ не уточнив конкретних інцидентів, як-от значні тарифи, нещодавно оголошені президентом США Дональдом Трампом.
Міжнародні військові дії, як-от широкомасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році, виявилися найбільш критичними факторами ризику, що призвело до середньомісячного зниження прибутковості акцій на 5 процентних пунктів, що вдвічі перевищує рівень інших геополітичних ризикових подій, повідомляє Reuters.
Очікується, що МВФ опублікує вичерпну доповідь під час своїх весняних зустрічей зі Світовим банком, головною темою якої, ймовірно, будуть тарифні декларації Трампа.
Уолл-стріт пережила найбільш нестабільний тиждень з початку пандемії COVID-19 у 2020 році. Еталонний індекс Standard & Poor's 500 впав більш ніж на 10% з моменту вступу Трампа на посаду 20 січня, тоді як ціни на золото досягли історичних максимумів.
Опитування споживачів у США показує, що занепокоєння щодо інфляції зросло до найвищого рівня з 1981 року, тоді як фінансові установи попереджають про погіршення рецесії.