Найкращі українське кіно. Які фільми подивитись – гід Forbes

Документальний фільм «20 днів у Маріуполі» отримав «Оскар», ігрові українські стрічки завойовують закордонну публіку в прокаті та на кінофестивалях: «Довбуш» уже показали у 27 країнах, а «Ля Палісіада» стала фестивальним хітом. Forbes запитав у десяти кінопрофесіоналів, які художні фільми варто переглянути кожному

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Дякуємо за підписку Підписатися

Українські кінорежисери, продюсери та маркетинг-фахівці порадили до перегляду понад три десятки фільмів. Серед них – «Атлантида», «Клондайк», «Люксембург, Люксембург», «Земля блакитна, ніби апельсин», «Назавжди-назавжди», «Ти мене любиш?» та багато інших. Forbes обрав 12 фільмів, які експерти згадували найчастіше.

Хто радив фільми?

Натисніть «Читати більше»

  • Анна Мачух, виконавча директорка Української кіноакадемії, 
  • Антоніо Лукіч, режисер,
  • Тоня Ноябрьова, режисерка, 
  • Олексій Гладушевський, теле- та кінопродюсер, 
  • Поліна Толмачова, маркетинг-директорка ICTV, 
  • Юлія Сінькевич, продюсерка та співзасновниця Української кіноакадемії,
  • Павло Остріков, режисер, 
  • Христина Сиволап режисерка, 
  • Наріман Алієв, режисер, 
  • Анна Яценко, продюсерка.

Читати більше Згорнути

«Мої думки тихі» 

Режисер: Антоніо Лукіч

Продюсери: Алла Біла, Дмитро Суханов

Бюджет: 9,4 млн грн

Бокс-офіс: 10 млн грн

Радять до перегляду: Анна Мачух, Тоня Ноябрьова, Олексій Гладушевський, Поліна Толмачова, Юлія Синькевич

Перший український фільм, який з’явився на HBO Europe. «Мої думки тихі» став сенсацією, переконана Анна Мачух. «Драмеді про стосунки батьків і дітей, їхні спроби порозумітися близькі кожному, – каже вона. – А те, як майстерно режисер говорить про серйозні речі через гумор, зробило стрічку хітом».  

За сюжетом, 25-річний Вадим отримав замовлення – записати звуки різних тварин. За спів рахівського крижня, який гніздиться на Закарпатті, йому пообіцяли тисячу доларів «зверху». У Рахівський район Вадим їде із мамою Галиною, яка надокучає йому розмовами та поведінкою.

В повнометражному дебюті Антоніо Лукіча одразу впізнається його стиль: іронія та абсурд поруч із темами про родину і кар’єру, каже Мачух. Наступним фільмом Лукіча став «Люксембург, Люксембург» про двох братів, які їдуть за кордон до хворого батька. «Я думав, мої перші два фільми – дилогія про сімʼю, – казав Лукіч Forbes. – Зараз, коли пишу третій сценарій, розумію: це радше трилогія про життя як незручне місце».

Мої думки тихі

«Памфір» 

Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук

Продюсери: Олександра Костіна, Євгенія Яцута, Лора Бріан, Клаудія Смея, Богна Шевчик, Жанкарло Насі

Бюджет: 39,8 млн грн

Бокс-офіс: 11,7 млн грн

Радять до перегляду: Тоня Ноябрьова, Павло Остріков, Христина Сиволап, Олексій Гладушевський

«Памфір» наштовхує на роздуми, що завжди є індикатором гарного кіно», – каже Павло Остріков. Картина отримала 18 нагород і 36 номінацій, зокрема на Золоту камеру Каннського кінофестивалю.

Драма розповідає історію родини Леоніда на прізвисько «Памфір». Чоловік їздить на заробітки до Польщі, аби прогодувати родину – аж поки його не змушують згадати про минуле контрабандиста. Цей фільм створює особливу атмосферу та героїв, які ще довго живуть в уяві, каже Остріков.

Памфіра зіграв актор Олександр Яцентюк, якому заради ролі довелось набрати 17 кілограмів. Пошук героя зайняв близько півтора року – команда працювала над найменшими деталями образу, як-от хода. Тривалий час актори їздили в репетиційні експедиції в гори й жили за традиціями справжньої гуцульської родини, навіть називали один одного іменами своїх героїв, аби ще краще вжитися в ролі. 

 

Памфір

«Будинок «Слово»: Нескінчений роман»

 Режисер: Тарас Томенко

Продюсери: Юлія Чернявська, Олег Щербина, Пилип Іллєнко та Ростислав Мартинюк 

Бюджет: 60 млн грн

Бокс-офіс: –  

Радять до перегляду: Анна Мачух, Олексій Гладушевський

Стрічка вийде в кінотеатрах 9 травня 2024-го, але частина українців вже бачила її на фестивалях. «Будинок «Слово». Нескінчений роман» – драматична історія письменників доби «розстріляного відродження», заснована на реальних подіях. «Це щемлива розповідь про один з найбільших злочинів радянської влади, яка знищила цілий мистецький рух у Харкові», – каже Анна Мачух. 

У 1927 році за наказом Сталіна в Харкові звели кооперативний будинок «Слово». Туди поселили видатних українських письменників, а разом із ними – невідомого молодого автора Володимира Акімова, з появою якого починають розгортатися дивні події. «Режисер неначе заселяє глядача у фільм і пропонує особисто побачити, як і чим жили ті, кого влада боялась настільки, що вирішила знищити», – каже Мачух.  

Режисер Тарас Томенко працював над стрічкою понад 10 років. Їй передував документальний фільм Томенка «Будинок «Слово»», який вийшов у прокат вісім років тому. Ігрову стрічку Томенко вважає «найважчою артилерією, котра не залишить ворогу шансів».  

Будинок «Слово»: Нескінчений роман

«Стрімголов»

Режисер: Марина Степанська

Продюсер: Володимир Філіппов 

Бюджет: 10 млн грн

Бокс-офіс: 78 000 грн

Радять до перегляду: Антоніо Лукіч, Анна Яценко

За найкращу жіночу роль у «Стрімголов» акторка Даша Плахтій отримала «Золоту дзиґу» та приз на Міжнародному фестивалі авторського кіно в Марокко. «Саме у цьому фільмі я закохалася у Дашу Плахтій і захотіла зняти її в своєму короткометражному фільмі», – каже Анна Яценко. Плахтій також відома за головною жіночою роллю в фільмі «Довбуш».

Сюжет «Стрімголов» описує зустріч Антона та Каті. Він – талановитий музикант, який два роки навчався у Швейцарії та після лікування від алкогольної залежності повертається до Києва. Вона шукає кращого життя і планує полетіти до Німеччини. Випадково вони зустрічаються у Києві. 

«Сюжет захопив тим, що, мабуть, кожен мав такі хворобливо-красиві відносини, які неможливо і продовжувати, і закінчити», – вважає Яценко.  

Стрімголов

«Рівень чорного»

Режисер: Валентин Васянович

Продюсер: Валентин Васянович

Бюджет: $10 000

Бокс-офіс: 102 000 грн

Радять до перегляду: Христина Сиволап, Анна Яценко 

«Найбільш недооцінений фільм, – каже Анна Яценко. – Його дивився навіть Альфонсо Куарон, і йому дуже сподобалось».  

«Рівень чорного» – історія про весільного фотографа Костю, у житті якого одна за одною стаються трагічні події, зливаючись у суцільну чорну смугу, описує Христина Сиволап. Все це зрозуміло лише з подій на екрані – в кадрі герої не промовляють ні слова. У основі фільму багато особистих моментів для режисера, який колись працював фотографом для глянцевих видань, йдеться на сторінці «Довженко-Центру».

До «Рівня чорного» Валентин Васянович був більш відомим як документаліст та оператор – зокрема, фільму Мирослава Слабошпицького «Плем’я». У «Рівні чорного» Васянович – режисер, сценарист, оператор і співпродюсер.

Рівень чорного

«Носоріг»

Режисер: Олег Сенцов

Продюсери: Денис Іванов, Олег Сенцов, Даріуш Яблонський, Віолетта Камінська

Ізабела Войчік, Хайно Декерт, Тіна Бьорнер

Бюджет: 51,2 млн грн

Бокс-офіс: 3,7 млн грн

Радять до перегляду: Антоніо Лукіч, Наріман Алієв

«Жорстокий, але потужний фільм, який поки лишається недооціненим, – каже Антоніо Лукіч. – Це як «Одного раз в Америці», тільки про наш час і простір…» 

Сюжет кримінальної драми розповідає про життя бандита з 90-х на прізвисько Носоріг. Він швидко стає частиною кримінального світу, але зрештою втрачає те, що, як виявилося, цінував більше за гроші.  

Виконавець головної ролі Сергій Філімонов переміг на Міжнародному фестивалі артхаусного кіно в Батумі та на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі в номінації «Найкращий актор». Останній визнав «Носоріг» найкращим міжнародним фільмом.   

Носоріг

«Вулкан» 

Режисер: Роман Бондарчук

Продюсер: Олена Єршова 

Бюджет: 10 млн грн

Бокс-офіс: 370 000 грн

Радять до перегляду: Наріман Алієв, Христина Сиволап, Поліна Толмачова

The Hollywood Reporter назвав «Вулкан» одним із найочікуваніших іноземних фільмів року та порівняли його з абсурдистськими роботами Девіда Лінча й Еміра Кустуріци. «Вулкан» показали десятки міжнародних фестивалів, його сценарій отримав премію Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», а режисера стрічки Романа Бондарчука нагородили Шевченківською премією.

«Вулкан» демонструє сильні сторони українського новітнього кінематографу: переосмислення простору та часу, гострі питання причин та наслідків, вважає Поліна Толмачова. «Це видатна операторська робота, прекрасна робота зі звуком, простором, костюмами та реквізитом», – переконана вона.  

За сюжетом, перекладач в ОБСЄ Лукас переживає кризу середнього віку. У складі моніторингової місії він вирушає на кордон з Кримом та за дивних обставин опиняється в південноукраїнському місті Берислав. Лукас стикається з всесвітом, у якому життя повністю відірване від звичного укладу.

Вулкан

«Як там Катя?» 

Режисер: Крістіна Тинькевич

Продюсери: Ольга Матат, Влад Дудко

Бюджет: 11,8 млн грн

Бокс-офіс: –

Радять до перегляду: Олексій Гладушевський, Тоня Ноябрьова

«Фільм «Як там Катя?» вразив мене щирістю і неприхованим сумом за тим, що могло стати щасливим життям», – каже Олексій Гладушевський. Соціальна драма Крістіни Тинькевич розповідає про лікарку швидкої допомоги та матір-одиначку Анну, яка хоче подарувати своїй дитині краще життя, ніж у неї. Плани руйнує трагедія.

Акторська робота Анастасії Карпенко неймовірна, каже Гладушевський. На 75-му кінофестивалі у Локарно вона отримала приз за найкращу акторську гру. Карпенко також відома за роллю у серіалі «Перевізниця».  

Фільм «Як там Катя?» побачили глядачі понад 30 кінофестивалів світу. Стрічку відзначили призом кінокритиків на кінофестивалі CinEast Festival у Люксембурзі. Також Як там Катя?» отримала головний приз фестивалю Around The World in 14 Films в Берліні. 

Як там Катя?

«Ля Палісіада» 

Режисер: Філіп Сотниченко

Продюсери: Валерія Сочивець, Галина Криворчук, Сашко Чубко

Бюджет: 14 млн грн

Бокс-офіс: 1,5 млн грн

Радять до перегляду: Тоня Ноябрьова, Олексій Гладушевський

«Унікальне кіно, зроблене з великою любов’ю, – каже Тоня Ноябрьова. – І для мене воно про любов, хоча «Ля Палісіада» зовсім не про це». 

«Ля Палісіада» – це художнє осмислення того, якою могла бути остання страта в Україні, описував креативний продюсер стрічки Сашко Чубко в інтерв’ю «Шпальті». У центрі сюжету пострадянського іронічного детективу – вбивство міліціонера у середині 90-х, за лічені місяці до введення мораторію на смертну кару. Серед підозрюваних обирають одного і «вішають» злочин на нього. 

Автори називають свій фільм «антиностальгією за 90-ми». Він передає атмосферу, в яку немає бажання повертатися, йдеться на сторінці стрічки у Facebook.

На Роттердамському кінофестивалі стрічка отримала приз Міжнародної федерації кінопреси. «Ля Палісіаду» назвали найкращою повнометражною стрічкою на «Київському тижні критики» і нагородили на фестивалях у Сараєво, Вільнюсі, Турині й Варшаві.

Ля Палісіада

«Стоп-Земля»  

Режисер: Катерина Горностай

Продюсери: Віталій Шереметьєв, Віка Хоменко, Наталія Лібет

Бюджет: 25,7 млн грн

Бокс-офіс: 4 млн грн

Радять до перегляду: Павло Остріков, Христина Сиволап

«Стоп-Земля» стала фестивальним хітом після світової прем’єри на 71-му Берлінале. Стрічка отримала «Кришталевого ведмедя» від Юнацького журі конкурсної програми Generation 14plus. Фільм Горностай зібрав п’ять нагород премії «Кіноколо», Гран-прі від Одеського міжнародного кінофестивалю, 12 відзнак кінопремії «Золота дзиґа» – за найкращий фільм, монтаж і режисерську роботу зокрема.

«Досі памʼятаю перегляд «Стоп-Земля» з усіма дрібницями і відчуттями, що виникали під час сеансу, – каже Павло Остріков. – Мені подобається це кіно за атмосферу, музику і історію, яка ніби народжується тут і зараз, минаючи усі сценарні штампи».

Стрічка розповідає історію підлітків, які навчаються у київській школі та по-своєму переживають шкільну буденність. Головна героїня, 16-річна Маша, закохується в однокласника Сашу та мусить з’ясувати взаємність цих почуттів.

Стоп-Земля

«Гніздо горлиці»

Режисер: Тарас Ткаченко

Продюсери: Володимир Філіппов, Андрій Суярко, Алла Овсяннікова

Бюджет: 17,4 млн грн

Бокс-офіс: 1,4 млн грн

Радять до перегляду: Антоніо Лукіч, Юлія Сінькевич

У основі стрічки «Гніздо горлиці» – однойменний роман Василя Мельника, який у 2012-му отримав за нього премію «Коронація слова». Режисер Тарас Ткаченко запропонував екранізувати книгу, і Мельник став сценаристом фільму.

Актуальна тема та чудова акторська гра Римми Зюбіної, говорить про «Гніздо горлиці» Юлія Сінькевич. Дарина (Римма Зюбіна) їде працювати в Італію, де у неї складаються теплі стосунки з сином роботодавця. Це змушує її задуматись про вибір між чоловіком і донькою, які залишилися вдома, та новим захопленням.

Зйомки стартували у 2014-му, та згодом їх призупинили на півтора року через недофінансування. В цей час загинув виконавець однієї з головних ролей фільму Віталій Линецький – його знайшли мертвим у підземному переході. Усі сцени із ним команда залишила у фільмі, та фінал стрічки довелось змінити.

Гніздо горлиці

«Племʼя» 

Режисер: Мирослав Слабошпицький

Продюсери: Валентин Васянович, Ія Мислицька  

Бюджет: 16,3 млн грн

Бокс-офіс: 378 000 грн

Радять до перегляду: Поліна Толмачова, Юлія Сінькевич 

«Плем’я» – фільм без діалогів, субтитрів та закадрового тексту. Лише жестова мова. Це історія хлопця, що приїжджає вчитися в інтернат для глухих людей, потрапляє в угрупування під назвою «Плем’я» і закохується в дівчину. «Це фільм, який продемонстрував унікальну кіномову та увійшов до навчальних програм по світу», – каже Юлія Сінькевич.

Сценарій фільму заснований на спогадах режисера, йдеться на сайті Довженко-центру. Мирослав Слабошпицький вчився у київській школі №186, навпроти якої був розташований інтернат для дітей із вадами слуху.  

Сінькевич називає «Плем’я» одним з найбільш титулованих українських фільмів за останні 30 років. На Каннському кінофестивалі Слабошпицький здобув три нагороди «Тижня критики» з чотирьох можливих, включно з гран-прі. Стрічка вийшла в прокат у десятках країн та була представлена на понад 100 кінофестивалях світу, де отримала понад 40 нагород.  

 

Племʼя

Источник

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *