Повернутися чи залишитися: як зміняться правила для українських біженців у 2025 році

Повернутися чи залишитися? Як розвиватиметься положення для українських біженців у 2025 році

Фото: Niall Carson/PA Images через Getty Images

Європейські країни продовжують змінювати правила проживання українських біженців. Деякі скорочують підтримку, інші не поширюють тимчасовий захист, а інші країни створюють центри повернення. Однак ці зміни стосуються насамперед тих, хто не освоївся з новим життям у Європі за останні три роки. Тих, хто інтегрувався та знайшов роботу в багатьох європейських країнах, як і раніше загалом вітають, навіть у світлі зростання безробіття. Зрозуміло, що європейці вважають, що три роки є достатнім терміном для того, щоб люди могли визначити своє майбутнє, окрім отримання допомоги.

Що нового чекає на українських біженців у різних країнах – дивіться у розділі Коротко про .

Німеччина: ще рік перебування

Кількість українських біженців: 1 243 445 осіб

Кожен третій українець у Німеччині планує залишитися там на кілька років, тоді як майже чверть – щонайменше на рік. 8% респондентів мають намір оселитися назавжди. Ці висновки походять із дослідження, проведеного минулого року EWL Migration Platform у співпраці з Центром східноєвропейських досліджень Варшавського університету. Статистика щодо України невтішна, тим більше, що Німеччина лідирує за кількістю українських біженців: за даними ООН, станом на січень 2025 року їхня кількість у країні досягла 1,243 мільйона.

Наразі посвідки на проживання громадян України в Німеччині під тимчасовим захистом автоматично продовжуються до 4 березня 2026 року. Подавати заяву на продовження не потрібно, а також звертатися з цього приводу до Управління у справах іноземців.

Варто зазначити, що в липні минулого року ЗМІ лунали новини про те, що Німеччина планує видавати українським біженцям тимчасові дозволи на роботу. Однак такі дискусії затихли, оскільки динаміка німецького ринку праці змінилася. За даними DW, хоча до осені 2024 року головною проблемою була нестача робочої сили, з кінця минулого року безробіття почало зростати, що супроводжувалося попередженнями великих компаній про загрозу масштабних звільнень.

На початку 2022 року українських біженців прийняли в Німеччині, але відтоді ситуація змінилася. Фото: Адам Беррі/Getty Images

Чехія: центри повернення українських біженців

Кількість українських біженців: 389 830 осіб

У Чехії планують створити “центри повернення”, які будуть допомагати українським біженцям повернутися на батьківщину, повідомляє МВС Чехії.

Проте з середини 2025 року українці в Чехії матимуть можливість подавати документи на спеціальний дозвіл на довготермінове проживання – ZDP, або довготермінове проживання, терміном дії якого є 5 років, що надає повний доступ до ринку праці та скасовує вимогу проходження курсів адаптації та інтеграції.

Такий дозвіл можуть отримати українці, які проживають у Чехії під тимчасовим захистом безперервно протягом двох років, не отримують гуманітарної допомоги, не мають заборгованості за медичним страхуванням, мають достатній дохід і можуть самостійно покривати витрати на житло.

Очікується, що прийом заявок для тих, хто бажає перейти на довготермінове проживання, розпочнеться приблизно в середині 2025 року. Заяву на отримання цього спеціального дозволу мають подати всі члени сім’ї, які проживають однією сім’єю.

Нідерланди: ініціативи цільового повернення

Кількість українських біженців: 121 645 осіб

Ще у вересні міністр з питань притулку та міграції Нідерландів Маржолейн Фабер виступила за скорочення тривалості дозволу на проживання для біженців, але з того часу наратив змінився. Країна продовжує уникати утриманців із соціальної допомоги, але вони схильні робити винятки для тих, хто працює та сплачує податки.

Уряд Нідерландів вважає, що українцям, які працюють і сплачують податки в країні, тим самим “максимізуючи свій внесок”, потрібно дозволити продовжити термін перебування в Нідерландах, повідомляє De Telegraaf.

У своєму листуванні до нижньої палати парламенту Маржолейн Фабер пропонує створити «національну альтернативу» для українців, які проживають у країні. Зокрема, міністр пропонує зберегти статус посвідки на проживання для українців, «поки вони тут і якомога більше сприяють і інвестують у наше суспільство та економіку».

Одночасно пропонуються заходи для сприяння добровільному поверненню, коли це дозволяє безпекова ситуація в Україні.

«Таким чином ми приєднуємося до прагнення України відновити країну в майбутньому за допомогою власних громадян», – зазначає Фабер.

Програми добровільного повернення пропонують фінансові стимули для осіб, які бажають репатріювати, але, за словами міністра, українцям надаватиметься додаткова підтримка. Це включає в себе підготовку їх до участі в реконструкції, таких як цільові навчальні курси.

Ірландія: фінансовані державою обмеження на житло

Кількість українських біженців: 112 680

З березня 2025 року в Ірландії будуть запроваджені нові обмеження щодо розміщення біженців. Зокрема, буде обмежено кількість осіб, які отримують житло за державні кошти: згідно зі зміненими правилами, новоприбулим не надаватиметься житло за рахунок держави.

Українців також чекає виселення з державного житла, у пріоритеті будуть ті, хто проживає там найдовше. Крім того, можуть бути введені обмеження для осіб, чий дохід перевищує певний поріг. Ці дії мають на меті зменшити бюджетні витрати та мотивувати українців прискорити процес адаптації.

Уряд неодноразово заявляв, що тривала підтримка українців створила несправедливий дисбаланс ринку житла для інших орендарів. Допомога на проживання у розмірі 800 євро (ARP) надавалася незалежно від того, чи був у біженця робота чи дохід, що давало українцям перевагу перед іншими орендарями.

Норвегія: виявлено численні «безпечні регіони».

Кількість українських біженців: 78 850 осіб

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *