Брюссель відхилив прохання Росії зняти санкції з Россільгоспбанку в рамках угоди про часткове припинення вогню, стверджуючи, що санкції діятимуть до «беззастережного виведення» російських військ з України, як повідомила Financial Times 26 березня. Оголошення Європейської комісії відбулося після того, як США заявили про досягнення угоди про припинення вогню з Росією та Україною, яка включає енергетичну інфраструктуру та Чорне море.
Ключові факти
- Кремль зазначив, що угода залежить від зняття санкцій, у тому числі тих, які були накладені на Россільгоспбанк – фінансову установу, яка підтримує виробництво та експорт харчових продуктів, а також його відновлення підключення до глобальної мережі банківських повідомлень SWIFT.
- «Припинення неспровокованої та невиправданої агресії Росії в Україні та беззастережне виведення всіх російських військових сил з усіх частин території України буде фундаментальною умовою для зміни або скасування санкцій», — заявила Financial Times речниця Європейської комісії у закордонних справах Анітта Гіппер.
- Вона підкреслила, що першочерговим завданням ЄС, як і раніше, залишається максимальний тиск на Росію шляхом використання всіх доступних заходів, включаючи санкції, для обмеження можливостей Росії вести війну проти України.
- ЄК також відкинула заяву Росії про те, що її санкції проти Москви перешкоджають експорту продовольства та добрив, які є життєво важливими для збіднілих країн.
- “ЄС послідовно підтримує ініціативи щодо зміцнення глобальної продовольчої безпеки. Санкції ЄС не спрямовані на торгівлю сільськогосподарською продукцією, включаючи продовольство, зерно та добрива, між Росією та третіми країнами”, – додав Гіппер.
Контекст
Президент України Володимир Зеленський заявив, що санкції Заходу проти Росії мають діяти доти, доки Кремль не припинить військові дії проти України.
25 березня Росія заявила, що Сполучені Штати погодилися допомогти у знятті кількох західних санкцій і обмежень щодо продуктів харчування, добрив і судноплавних компаній як передумов для угоди про морську безпеку в Чорному морі. Речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив журналістам, що вимоги Росії багато в чому відображають те, що було узгоджено у версії «зернової угоди» 2022 року, яку сприяли ООН і Туреччина.