Бізнес закликав Єврокомісію продовжити “безвіз” з Україною.

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) звернулася до Президента Європейської Комісії Урсули фон дер Ляйєн та єврокомісарів із закликом підтримувати торговий режим без бар’єрів для України, як зазначено в повідомленні ЄБА 11 квітня. Бізнес-сектор наголошує, що скасування автономних торговельних заходів може призвести до значних негативних наслідків для України.

Ключові факти

  • Заходи щодо автономної торгівлі ЄС були життєво важливими для підтримки діяльності українських експортерів, відзначають підприємці.
  • Зокрема, зерновий сектор в Україні стикається з неперевершеними труднощами, а автономні торговельні заходи ЄС дозволяють йому швидко адаптуватися до логістичних проблем і змін у транспортних маршрутах, що є особливо критичним, коли традиційні ланцюги поставок можуть бути порушені конфліктами.
  • «Таким чином, продовження «торгового безвізу» є надзвичайно важливим для українського зернового сектору», – зазначають в ЄБА.
  • Невизначеність навколо торговельного регулювання між Україною та ЄС після 5 червня “ускладнює стратегічне планування, створює ризик для комерційних угод і перешкоджає безперервності ділових операцій”, зазначає асоціація.
  • “Для окремих компаній-учасниць асоціації скасування “безвізової торгівлі” може призвести до припинення діяльності або навіть закриття бізнесу. Це в кінцевому підсумку може поставити під загрозу доступність товарів першої необхідності для споживачів і продовольчу безпеку як у регіональному, так і в глобальному масштабі”, – йдеться в повідомленні.
  • У цьому контексті ЄБА в офіційному листуванні закликала Європейську комісію вжити необхідних заходів для підтримки безбар’єрної торгівлі після 5 червня 2025 року.
  • “Це рішення має вирішальне значення для зміцнення українського аграрного сектору та забезпечення економічної стабільності України для її подальшої інтеграції в європейську торговельну сферу”, – йдеться в повідомленні.

Контекст

ЄС встановив преференційний режим для України 4 червня 2022 року, який був продовжений у 2023 році. Після фермерських протестів Брюссель тимчасово обмежив імпорт певної сільськогосподарської продукції з України в 2023 році. Кілька країн, зокрема Польща, Словаччина та Угорщина, оголосили про односторонні обмеження на імпорт українського зерна.

13 травня 2024 року Рада ЄС схвалила продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України на додатковий рік до 5 червня 2025 року. Водночас рішення містить положення щодо механізму екстреного гальмування особливо чутливої сільськогосподарської продукції, якщо її імпорт у 2024 році перевищить середній рівень імпорту, зафіксований у другій половині 2021 року та протягом 2022 та 2023 років.

Нова система вільної торгівлі, яка набуде чинності 6 червня 2024 року, включає автоматичний захисний механізм, призначений для захисту окремих вітчизняних секторів (таких як яйця, птиця, цукор, овес, кукурудза, зернові та мед) від збільшення імпорту через скасування квот і тарифів.

У 2025 році Україна попереджала, що припинення безмитної торгівлі з Євросоюзом 5 червня може завдати «серйозної шкоди» її економіці. Зменшення доходів від експорту може суттєво вплинути на Україну на тлі невизначеності щодо військової допомоги США.

ЄП з посиланням на джерело повідомила, що Європейський Союз не планує вводити нові торговельні преференції для України після закінчення чинного механізму лібералізації після 5 червня 2025 року.

Україна найближчими тижнями активізує обговорення з європейськими союзниками щодо «безвізової торгівлі», заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль 11 квітня. «Ми прагнемо внести зміни в угоду про асоціацію, щоб українська продукція продовжувала надходити на європейський ринок з мінімальними обмеженнями», — зазначив він під час засідання уряду.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *