FT дізнається, що чекає на “Газпром” до 2034 року через втрату європейського ринку

Прогнозується, що цього року загальні поставки газу «Газпромом» до Європи та Туреччини скоротяться більш ніж у п’ять разів порівняно з рівнем 2019 року, знизившись до 47 мільярдів кубометрів, а до 2034 року – до 34 мільярдів кубометрів, йдеться в презентації «Газпрому», ознайомленій Financial Times. При цьому очікується, що дефіцит бюджету компанії до 2034 року досягне 15 трильйонів рублів (приблизно 179 мільярдів доларів за поточним курсом).

Ключові факти

  • Після багатьох років монополії на експорт російського трубопровідного газу «Газпром» зараз стикається з серйозними проблемами, оскільки бореться з безпрецедентними втратами після того, як повномасштабне вторгнення в Україну порушило його операційну систему.
  • Як зазначено в презентації «Газпрому», підготовленій минулого року та розглянутій FT, очікується, що грошовий потік компанії буде негативним, що призведе до дефіциту в 15 трильйонів рублів до 2034 року.

Обвал поставок і дефіцит 179 мільярдів доларів до 2034 року. FT дізналося про наслідки для Газпрому втрати європейського ринку /Фото 1

Інфографіка: Financial Times

  • Документ під назвою «Трансформація Газпрому» окреслює основні виклики: від порушених ланцюжків поставок і ослаблених контрактів до обмеженого доступу до європейського ринку, на якому колись домінував «Газпром».
  • Зараз компанія планує консолідувати різні підрозділи «Газпрому» в «єдине вертикально інтегроване утворення». Це передбачає посилення нагляду за «Газпром нафтою». У презентації також пропонується скоротити витрати — від транспортних витрат і оренди офісів до зв’язків з урядом — і відмовитися від непрофільних активів, включаючи потенційний продаж частини або всієї мережі метанових станцій «Газпрому». У лютому “Газпром” оприлюднив кілька об'єктів нерухомості на продаж.
  • Визнання «Газпромом» необхідності адаптації підкреслює серйозність краху однієї зі стовпів російської економіки. Пропозиція також включає найбільше скорочення робочої сили в історії компанії, з 1600 посадами, які будуть ліквідовані – майже 40%.
  • Зараз «Газпром» докладає великих зусиль для відновлення свого становища. Єдиною життєздатною альтернативою для заміни втраченого первинного ринку є перенаправлення газу з родовищ, які раніше постачали Європу до Китаю через трубопровід «Сила Сибіру-2». Згідно з двома джерелами, «Газпром» навіть запропонував нетрадиційні стратегії для збільшення доходів, такі як переведення російських поїздів далекого прямування на роботу на газі.
  • Уряд також втрутився, щоб зберегти життєздатність Газпрому. Минулого року держава скасувала для «Газпрому» щорічний податок у розмірі 600 мільярдів рублів, мотивуючи це необхідністю «підтримати інвестиції».
  • Щоб повністю відновити фінансову стабільність, «Газпрому» потрібна кардинальна зміна політики Заходу — сценарій, який виглядає все більш правдоподібним, оскільки президент США Дональд Трамп виступає за завершення конфлікту, зазначає видання.

Контекст

Монополія Газпрому ґрунтується на прямому принципі: постачати недорогий газ за підвищеними цінами в Європу та спрямувати прибутки на внутрішні та геополітичні цілі Кремля. Напередодні вторгнення у 2022 році «Газпром» почав скорочувати поставки до Європи, заробляючи на прибутках, оскільки ціни на газ зросли до безпрецедентного рівня. Відтоді «Газпром» продовжує згортати поставки до Європи, посилаючись на затримки ремонту обладнання.

Однак початкова залежність країн ЄС від російського газу дозволила «Газпрому» значною мірою уникнути серйозних санкцій, незважаючи на те, що Кремль використовував постачання газу для політичного впливу.

Ця ситуація змінилася у вересні 2022 року після вибухів на Nord Stream, маршруті російського трубопроводу до Європи дном Балтійського моря. Вибухи пришвидшили ініціативи Європи припинити свою залежність від російського газу, при цьому частка імпорту трубопроводів з цієї країни різко впала до 11,2% у 2024 році з 40% до конфлікту, залишивши бізнес-модель «Газпрому» вщент.

Тим часом «Газпром нафта» адаптувалася до цінового ліміту G7 на експорт нафти та виграла від підвищення цін. У 2023 році компанія повідомила про прибуток у розмірі 641 млрд рублів, тоді як «Газпром» зафіксував збиток майже на стільки ж (629 млрд рублів), що стало найгіршим роком за останній час. Як наслідок, частка «Газпром нафти» у прибутку групи до сплати відсотків, податків, амортизації та амортизації (EBITDA) майже подвоїлася до 75%.

17 березня компанія оголосила про збиток у розмірі 1,08 трильйона рублів за 2024 рік за російськими стандартами бухгалтерського обліку, який стосується виключно її основного газового бізнесу, що є найгіршим результатом у її сучасній історії. Компанія ще не опублікувала свій міжнародний фінансовий звіт, який включатиме результати діяльності її дочірніх компаній.

Джерело

No votes yet.
Please wait...
Поділіться своєю любов'ю

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *