В Україні з 1 березня Рада національної безпеки і оборони прийняла рішення знизити ціни на найпоширеніші ліки на 30% (серед них не лише основні, а й перекис водню та вісім видів аскорбінової кислоти з різними смаками). Крім того, безпосередньо перед цим зниженням ціни на ліки різко зросли. У січні ціни досягли піку, а до березня реальне скорочення повернуло витрати до рівня минулого року. Таким чином, замість справжнього падіння цін, вартість ліків спочатку була завищена, а потім повернулася до попереднього рівня.
Ціни на ліки визначають виробники, дистриб’ютори та аптеки. Виробники стверджують, що подорожчання ліків пов’язане із зростанням собівартості продукції та націнок аптечних мереж. Водночас в аптечних мережах зазначають, що виробники контролюють майже 72% ціноутворення.
Детальніше про те, як в Україні створювалося сприйняття зниження цін і хто відповідальний, дивіться в матеріалі OBOZ.UA.
Українці відчули різке подорожчання ліків, а потім їхнє зниження. Зараз МОЗ звітує про «результати».
«Результати свідчать про падіння середньозваженої роздрібної ціни однієї упаковки ліків у ТОП-100 на 25%. А чому не на цілих 30%? Тому що деякі незалежні аптеки розпродали залишки за перший тиждень», — заявив кілька днів тому міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко на своїй сторінці у Facebook.
На сайті МОЗ оприлюднили перелік цих ліків і ціни на них станом на 1 березня. Дійсно, порівняно з січнем-лютим спостерігається зниження цін. Однак насправді влітку 2024 року ліки були суттєво дешевшими, ніж у березні 2025 року. До того ж у січні, перед самим здешевленням, усі ліки з популярного списку суттєво подорожчали.
Так, зараз в аптеках «Валідол-Дарниця» коштує до 19,66 грн за 10 таблеток. Однак така ж ціна була в травні 2024 року. Згодом вартість впала до 18,2 грн, але до січня 2025 року відбулося різке зростання до 24,5 грн. Як і обіцяли в МОЗ, з 1 березня ціна суттєво знизилася. Але з точки зору річної траєкторії цін принципово нічого не змінилося.
Ось кілька додаткових прикладів. «Корвалол-Дарниця», як йдеться у звіті МОЗ, коштує до 40,41 грн за флакон (25 мл). З лютого ціна справді значно впала (майже на 30%). Однак він залишається дорожчим, ніж був влітку 2024 року. По суті, ціна лише повернулася до рівня, який був у травні 2024 року.
Фармадол (таблетки № 50) зараз коштує до 166,26 грн. Схема зростання цін на цей препарат схожа на інші. Зараз ціна повернулася на той самий рівень, що й у квітні 2024 року. Крім того, минулого літа спостерігалося значне падіння цін, яке досягло піку в січні (більше 200 грн), а потім знову знизилося після нової постанови.
Розчин Тівортін (42 мг у флаконі 100 мл) — один із небагатьох препаратів, який справді подешевшав порівняно з квітневою ціною 2024 року. Рік тому він коштував 215 грн, а зараз — 200 грн. Як і на інші препарати, у січні спостерігалося значне зростання цін.
Гідазепам (таблетки по 0,05 г №10) зараз коштує до 231,65 грн. Як і на інші ліки, у січні він суттєво подорожчав (до понад 300 грн), і хоча в січні вартість значно впала, вона залишається вищою, ніж у червні 2024 року.
Викликає здивування, чому МОЗ «не помітив» такої маніпуляції з цінами. Нещодавнє зниження цін лише сприяло збільшенню витрат домогосподарств за останні шість місяців. Хоча в березні ціни справді повернулися до минулорічного рівня, протягом грудня, січня та лютого українці були змушені купувати популярні ліки за значно завищеними цінами.
Виробники проти аптечних мереж: хто ввів українців в оману
Поки Міністерство охорони здоров’я з ентузіазмом ділиться результатами нової ініціативи, виробники ліків намагаються з’ясувати причини зростання вартості ліків. “Війна, логістика, витрати на сировину, на які впливають коливання валют. За час війни курс долара в Україні значно зріс. Енергетика: необхідність забезпечити стабільну роботу підприємств і значні інвестиції в потужності як генераторів, так і газопоршневих машин. Наші компанії встановлюють їх для забезпечення доступу до енергії або закуповують її з-за кордону… Крім того, динаміка ринку: поява фармації. мережі, які суттєво впливають на ціни через маркетингові угоди», – пояснив на прес-конференції Петро Багрій, голова Асоціації «Виробники ліків України».