Ціни на ліки знизяться з 1 березня: що відбувається в аптеках
Фото: авт
Президент Володимир Зеленський та уряд запевнили, що вартість ліків в Україні суттєво здешевшає. Деякі почнуть дешевшати вже з 1 березня. Журналіст «Коротко про» обійшов кілька аптек, щоб перевірити оновлені цінники. На які препарати подешевшали, чи є дефіцит цих товарів і як на таке зниження ціни реагують покупці та фармацевти, дивіться у матеріалі Коротко про .
«Щойно отримав пенсію і прийшов в аптеку»
Весна почалася з позитивних новин. Ліки дешевшають на 10-40%! На перший погляд, це відчутна знижка. Проте, за даними МОЗ, з 2022 року ліки вітчизняного виробництва подорожчали аж на 25-131%.
Причому, як це часто буває, це лише мала частка: ціни знижені лише на деякі ліки. Наразі це список із 100 пунктів. Подешевшали такі відомі споживачам ліки, як ібупрофен, цитрамон, диклофенак, краплі в ніс «Нафтизин». Додатково входить популярна «аскорбінова кислота» з різними смаками, рицинова олія, кора дуба. З повним переліком можна ознайомитися на сайті МОЗ.
У Міністерстві охорони здоров'я заявляють, що обирали ліки для здешевлення на основі аналізу обсягів продажів і популярності цих ліків за останній рік.
Ціни на деякі ліки (ще сотню) планують знизити з квітня. Оголошене зниження ціни на цю другу партію становить 10-50%.
Кореспондентка з Короткого почекала кілька днів, поки вляжеться початкове хвилювання, і 3 березня, як інспектор, відвідала кілька аптек свого міста. Зізнаюся, я чекала знижених цін на ліки, бо вдома двоє дітей хворіють на грип і застуду. Потрібно було купити жарознижуючий засіб.
Першою аптекою, в яку я потрапила, була відома мережа «Подорожник». Всередині вишикувалася довжелезна черга.
«Аптекарю, дайте мені, будь ласка, ці ліки з мого списку, я знаю, що вони вже уцінені», — бабуся, яка стояла першою в черзі, простягнула аптекарю аркуш паперу, на якому з обох боків було написано.
Молода жінка за стійкою швидко переглянула список.
– Проте багато з цих ліків не здешевлені, – зауважила вона. – Нижчі ціни лише на парацетамол, валідол, корвалол, мукалтин, амброксол…
– Давай тільки все, що дешевше, люба, – вставила бабуся. — А мені треба чотири пачки парацетамолу, валідолу та корвалолу: і мені, і дідусеві знадобляться. Я щойно отримав пенсію і прийшов купити.
Черга дзижчала до бабусі.
«Невже ліки подешевшали?» — запитували люди.
«Не всі, тільки від українських виробників!» — голосно пояснили аптекарі.
Виявилося, що найбільш постраждалі верстви населення – пенсіонери – готувалися до очікуваного зниження цін на ліки. Люди середнього віку та люди молодшого віку, які стояли в черзі на Подорожник, були приголомшені цією новиною.
– Нурофен Форте для дітей входить до списку знижених цін? – Настала моя черга купувати ліки.
– На жаль, ні, – з усмішкою відповів аптекар. – Але я можу запропонувати вітчизняний ібупрофен. У таблетованій формі. Якщо ваша дитина може проковтнути таблетку.
– Яка вартість?
– Ціна 21 грн 34 коп.
— І на скільки зменшилася?
«На 16%», — тихо прошепотіла мені аптекарка.
Роблю покупку.
Черги в аптеках за пільговими ліками. Фото: авт
Ібупрофен зі знижкою розкупили за годину
Більшість ліків, на які подешевшало, виробництва Київського вітамінного заводу, Дарниці, Фармака та Інтерхіму. Інші виробники: Юрія-Фарм, Артеріум, Віола, Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод.
Однак деякі представники фармацевтичного сектору вже висловлюють свою стурбованість. Вони стверджують, що цей, здавалося б, доброзичливий жест президента та уряду призведе до дефіциту доступних ліків. Це твердження має певні підстави.
Поруч із «Подорожником» розташована аптека «Бажаємо здоров’я». Тут двоє співробітників перевіряють ціни на ліки за штрих-кодами. Один розташований за касою.
– Ібупрофен і парацетамол українського виробництва справді подешевшали? – поцікавився я.
– Так, але зараз їх немає на складі; їх розкупили за годину-дві, – вигукнув аптекар. – Ми зробимо замовлення сьогодні, тож поверніться завтра вдень. Як варіант, я можу запропонувати вам такий же препарат іноземного виробництва. Наприклад, Нурофен в таблетках виробництва Великобританії. Кожна таблетка коштує 70 грн.
Я відмовився, але придбав українські ліки за значно нижчою ціною. Проте новина про те, що вітчизняні жарознижуючі зникли, мене стурбувала. Адже хтозна, можливо, в майбутньому, з огляду на такий попит, фармацевти введуть норму про обмеження закупівлі не більше 2 упаковок таблеток українського виробництва на людину.
Однак на цьому мій аптечний аудит не закінчився. Через дорогу від попередніх двох – невелика аптека менш відомої місцевої мережі. Я ступив усередину. Черги не було.
«Скажіть, які ліки подешевшали з 1 березня?» Я запитав у фармацевта.
Источник: kp.ua