На платформі «Prozorro.Продажі» відбувся перший онлайн-аукціон із суборенди державних земель сільськогосподарського призначення, повідомив Фонд держмайна. Першим лотом стала ділянка на понад 115 га у Вінницькій області, переможна ставка на її оренду сягнула понад 3 млн грн.
Проєкт «Земельний банк» має підвищити ефективність використання державних земель і збільшити надходження до державного бюджету.
? Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку
Ключові факти
- За право користування земельною ділянкою змагалися 14 учасників, ціна під час торгів зросла у понад шість разів. Зі стартових 495 588 грн, до фінальних 3 млн грн, що становить річну суборендну плату.
- Переможцем стало фермерське господарство, яке протягом 20 робочих днів зобов’язане сплатити запропоновану вартість активу та додатково ПДВ – 604 000 грн.
- Після сплати орендар отримає у користування на 14 років земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 115,18 га. Цільове призначення землі – ведення підсобного сільського господарства.
- Загалом 1 жовтня Фонд держмайна на платформі «Prozorro.Продажі» проведе 16 земельних аукціонів. Кошти від онлайн-торгів підуть у державний і місцевий бюджети, повідомив міністр аграрної політики Віталій Коваль.
- До кінця року ФДМУ планує виставити на електронні торги майже 100 000 га державних с/г земель у 20 областях України.
- Площа земельних ділянок варіюється від 1 га до 4000 га. Кожна земельна ділянка виставляється на онлайн-аукціон окремим лотом. Стартова вартість на аукціоні становить 12% від нормативно-грошової оцінки землі.
Контекст
ФДМУ почав реалізацію проєкту «Земельний банк» у 2023 році. Ініціатива є одним із пріоритетів фонду на 2024 рік. «Земельний банк» має відкрити аграріям доступ до ринку державних сільгоспземель через онлайн-аукціони в електронній торговій системі «Prozorro.Продажі».
Так має забезпечуватися ринкова вартість оренди, яка залежатиме від розташування, якості ґрунту і наявності інфраструктури. Початкова ціна становитиме 12% від нормативної грошової оцінки угіддя.
ФДМУ вже провів інвентаризацію державних земельних активів, виділив частку, яка належить фонду, та визначив перелік підприємств, землі яких буде виставлено на аукціони оренди в першу чергу.
На початку травня Верховна Рада прийняла зміни до Бюджетного кодексу, які врегулювали розподіл надходжень від оренди державних земель сільгосппризначення. Згідно з новими правилами, 90% стартової ціни оренди (12% від нормативної грошової оцінки землі) спрямовуватимуться до державного бюджету, а 10% – до місцевих бюджетів.
Загальна кількість державних сільськогосподарських земель наразі оцінена майже у 806 000 га, з яких 386 000 га перебуває в управлінні ФДМУ, 277 000 га – Національної академії аграрних наук, 99 200 га – Мінʼюсту, понад 40 000 га – інших міністерств.