У Львові оголосили результати архітектурного конкурсу на проект храмового комплексу ікони Пресвятої Богородиці Скоропослушниці, що між вулицями К. Левицького та Пекарською. З 25 заявок було відібрано пропозицію львівської команди під керівництвом Андрія Лесюка. Храмовий комплекс буде не лише місцем для богослужінь, а й включатиме дзвіницю, недільну школу, притулок, місця для духовних бесід та зібрань громади. Крім того, є плани щодо озеленення прилеглої площі.
У управлінні архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради повідомили, що із 39 зареєстрованих авторів і колективів свої конкурсні проекти представили 25. Переможну пропозицію подала львівська команда під керівництвом Андрія Лесюка. Журі визнало, що дизайн-переможець відповідає критеріям конкурсу.
Описуючи переможний задум, було зазначено, що храмовий комплекс ікони Пресвятої Богородиці Скоропослушниці поєднує в собі старовинні православні звичаї з сучасними архітектурними ідеями. Його планування черпає натхнення у візантійських традиціях, про що свідчить його хрестоподібна структура та міцний купол.
«Журі конкурсу оцінювало різні інтерпретації сакральної архітектури, представлені учасниками, і зрештою обрало проект, який не лише переосмислює православні традиційності, але й зберігає міцний зв’язок із духовною та архітектурною спадщиною Афону. Це рішення має важливе значення, оскільки храм буде присвячено іконі Пресвятої Богородиці Скорослушниці, яка була привезена до Львова з Таким чином, архітектурне зображення храму нагадує візантійський і грецький стилі храму, такі як хрестоподібне планування, вівтарна частина і купол, але об’єднує ці традиційні аспекти в цілісну мінімалістичну форму», – зазначив головний архітектор міста Антон Коломєйцев.
«Цей проект має певну схожість з оборонною церквою, що особливо важливо, враховуючи, що цей конкурс відбувається в умовах війни в Україні. Майбутні покоління, ймовірно, запам’ятають цей храм як той, який почали будувати під час війни. У проекті використовуються суттєві монолітні конструкції з цегли, що виступає міцністю, солідністю та прагненням протриматися на цьому пагорбі століттями. Крім того, однією з сильних сторін проекту є його Автори вдало влаштували розміщення в ландшафті з мінімальним порушенням схилу та збереженням зелених насаджень, і я сподіваюся, що при реалізації воно буде максимально екологічним та гармонійним», – зазначив Юрій Столяров, голова журі архітектурного конкурсу.
Як повідомляє ProfiDOM.com.ua, прилегла до храму окрема дзвіниця підкреслить естетику мінімалізму, підкреслить силует храму та досягне просторового балансу всередині ансамблю. Під храмом додаткові приміщення сприятимуть функціональності комплексу, включаючи недільну школу, притулок, вбиральні та допоміжні приміщення, а також просторі зони для зібрань, зустрічей та духовних бесід.
За словами міського голови Львова, архітектурний конкурс пропонує широке бачення потенційних варіантів і стратегій створення нових споруд у міському середовищі, дає змогу обрати найякісніший проект.
«У Львові ми дотримуємося принципу, згідно з яким всі споруди в центрі міста обов’язково проходять архітектурний конкурс. Це правило стосується і храмів. Експерти обрали справді гідний проект. Завдяки ретельному виконанню ця будівля має потенціал стати пам’яткою архітектури 21 століття. Я вдячний команді, яка подарувала місту ще одну зразкову споруду. Вірю. що Львів задає стандарт для інших», – зазначив Андрій Садовий.
До складу журі увійшли Антон Коломєйцев, головний архітектор Львова; Дмитро Рудюк, митрополит Львівський і Сокальський Православної Церкви України; Тетяна Балукова, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради; Василь Косів, ректор Львівської національної академії мистецтв; архітектори Юліан Чаплінський, Наталія Зінчук, Марко Савицький, Юрій Столяров, Юрій Джигіль, які представляють Львівську обласну організацію Національної спілки архітекторів України.
Традиційно на конкурсі було відзначено трьох переможців перших місць та дві додаткові заохочувальні нагороди.
Переможцем став проект з кодом 232002 команди у складі Андрія Лесюка, Михайла Когута, Ігоря Когута, Катерини Іващук, Ярослава Іваськіва, Єгора Перепелюка та Анни Фітель (Львів).
Будівництво храмового комплексу здійснюватиметься за кошти релігійної громади.